Eplemuffins med kanelsmørkrem

Disse herlighetene kan enklest forklares som eplekake i muffinsform. Saftig, søtt og godt. Prøv den du også!

Image
Oppskrift fra Bakeklubben

Ingredienser

(12 mellomstore muffins)

Fyll til muffinsene:
2 epler i biter
50 g brun farin
1 ts kanel
10 g Bremykt

Muffins:
200 g sukker
2 ts vaniljesukker
100 g romtemperert smør
2 egg
200 g mel
1 ts bakepulver
1 dl melk

Kanelsmørkrem:
100 g Bremykt
150 g melis
1 ts vaniljesukker
100 g philadelphia naturell
1 ts kanel

Topping:
1-2 Bixit-kjeks
Karamellen/«sausen» eplene er stekt i

Fremgangsmåte

Lag først fyllet til muffinsene. Ha alle ingrediensene i en stekepanne og la det surre til sukkeret har smeltet og eplene er litt mykere. Det er plass til flere epler i muffinsene, om du skulle ønske det. Sett fyllet til side mens du lager muffinsrøren og ta vare på «sausen» eplene er stekt i, så har du god karamell til toppen.

Pisk sukker, vaniljesukker og smør lyst og luftig. Tilsett ett og ett egg. Deretter har du i mel, bakepulver og melk. Blandes godt. Røren has i muffinsformer og fordel deretter stekte smørsukkerepler på toppen av muffinsene. Bland dette litt nedi røra på toppen.

Stekes midt i ovnen på 180 grader i 20 - 25 minutter. Noe å tenke på: Mindre former gir kortere steketid, større former gir lengre steketid og høyere grader gir kortere steketid.

Lag kanelsmørkrem ved å piske smør, melis og vaniljesukker godt. Tilsett philadelphia og kanel og pisk til kremen blir luftig.

Topp muffinsene med «sausen» eplene er stekt i, og strø over smuler av knust Bixit-kjeks.


Oppskrift og bilde er levert av Tove Holter.

Cupcakes
blir best med Bremykt

Den smakfulle kombinasjonen av meierismør og rapsolje

Det gir Bremykt den gode smaken av meierismør, samtidig som rapsoljen gjør den smøremyk og lett å jobbe med.

Les mer om produktene: Bremykt Original og Mykere