Krydderkake med smørkrem og sjokoladeglasur.
Dette er en kake som jeg har satt sammen av ulike favorittelementer fra forskjellige kaker; bunnen er en mellomting mellom gulrotkake og krydderkake, fyllet er en enkel smørkrem og på toppen smøres det en sjokoladeglasur som har et hint av kaffe.


Birgitte Christensen
Ingredienser
Kakebunn:
• 3 egg
• 3 dl rapsolje
• 300 gr sukker
• 300 gr hvetemel
• 1 ts vaniljesukker
• 1 ts natron
• 1 ts kanel
• 1/2 ts malt ingefær
• 1/2 ts nellik
• 3 gulrøtter, skrelt og finrevet
• 1 eple, skrelt og finrevet
• 75 gr hakkede valnøtter
Smørkrem:
• 250 gr Bremykt
• 350 gr melis
• 1 ts vaniljeekstrakt
Sjokoladeglasur:
• 150 gr Bremykt
• 4 ss melk
• 1,5 ts vaniljesukker
• 2 ss sterk kaffe
• 4 ss bakekakao
• 350 gr melis
Fremgangsmåte
Fremgangsmåte:
Kakebunn:
Pisk egg, sukker og rapsolje til en lys og luftig masse. Bland krydderet og vaniljesukkeret inn hvetemelet og sikt dette inn i deigen. Rør inn de revne gulrøttene og eplet, og rør tilsist inn de hakkede valnøttene.
Ha røren i en bakepapirkledd langpanne, ca. 30 x 40 cm, og stek kaken midt i ovnen på 180 grader i ca. 20 minutter. Avkjøles og deles i tre like store deler (du kan også steke kaken i en kakeform på 22 cm, og deretter dele kaken i tre lag, men da må kaken steke noe lenger, ca. 30-35 minutter).
Smørkrem:
Ha romtemperert smør og melis i en bolle, og pisk til en hvit og luftig krem. Smak til med vaniljeekstrakt.
Sjokoladeglasur:
Smelt smør i en kjele og avkjøl litt. Ha i melk, kaffe og vaniljesukker og rør godt. Bland inn melis og kakao, og rør til du får en fin og glatt glasur.
Del kaken i tre deler, og ha smørkrem mellom to av lagene. Smør sjokoladeglasur oppå og rundt kaken. Sett kaken i kjøleskapet slik at den får "satt seg".
blir best med Bremykt